تبلیغات
فرم عضویت
نام شما :
نام کاربری :
ایمیل :
کلمه عبور :
تکرار کلمه عبور :
 
Powered By :JustPersian
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
Powered By :JustPersian
نام کاربری :
ایمیل :
 
Powered By :JustPersian
شیعه واقعی - رسانه های تحت سلطه رابرت مورداک
خب دوست دارید در مورد رسانه‌هایی که مرداك در اختیار دارد بیشتر بدانید؟اگه آره به ادامه مطلب برید.

داراییهای مرداك شامل شركت «نیوز كورپورشین» دربرگیرنده چندین رسانه گوناگون است كه اخیراً در سال 2007 شركت «داوجونز» نیز با تمام متعلقاتش به این خانواده گسترده رسانه‌ای پیوسته است. علاوه بر اینها چندین رسانه دیگر در نقاط مختلف دنیا تحت مالكیت اوست كه به بررسی آنها می‌پردازم.

1- نیوز كور پوریشن:
مرداك رئیس و مدیر اجرایی اصلی این شبكه بزرگ رسانه‌ای محسوب می‌شود و علاوه بر او یك كاور هیئت مدیره، وی را در مدیریت بخشهای گوناگون همراهی می‌كنند. طبق سایت رسمی این شركت مجموع دارایی‌های آن در مارس 2007 حدود 62 میلیارد دلار و درآمد سالانه آن حدود 28 میلیارد دلار است. این شركت دارای 8 بخش اصلی است و فعالیت‌های تمام قسمت‌ها شامل اروپا، استرالیا، آسیا و اقیانوسیه تحت نظارت دفتر مركزی آن در آمریكا است.
بخشهای اصلی این شركت شامل موارد زیر و در برگیرنده رسانه‌های متعدد است.
- شركت‌های فیلمسازی: این مجموعه شامل 11 شركت فیلمسازی معتبر دنیاست كه برخی از موارد ان را ذكر می‌كنیم.
2oth century fox
2oth century fox television
Fox stuios austrailia
Fox studios baja
blue sky studios...
-شبكه‌های تلویزیونی، این مجموعه شامل 6 شبكه است كه برخی از آنها عبارتند از
Fox briadcastting com pany
Fastel
Star

- شبكه‌های كابلی: این شبكه شامل 16 شبكه در نقاط مختلف دنیاست كه برخی از انها عبارتند از:
Fox movie chanel
Fox news chanel
Fuel tv
Speed

- خبرگزاری‌های ماهواره‌ای: شامل 3 خبرگزاری مهم است كه عبارتند از:
Bskyb
Direct tv
Skyitalia

-مجلات: این مجموعه شامل 8 مجله است كه برخی از آنها عبارتند از :
ALPHA
news amerca marketing
smart siurce
the weekly standard

- روزنامه‌ها:
مرداك مالك 28 روزنامه تحت نام شركت‌ "نیوز كورپورشین " در كشورهای استرالی، انگلستان و امریكاست. روزنامه‌های وی در استرالیا شامل "دیلی تلگراف "، "هرالدسان " ، "ساندی میل "، "ساندی تایمز " ، "استرالیا " و ... ، در انگلیس شامل "نیوز اینترنشنال " ، "سان " ، "تایمز "، news of world، و ... و در آمریكا شالم "نیویورك پست " است.

- شركتهای انتشاراتی: این مجموعه شامل 7 شركت انتشاراتی است كه برخی از آنها عبارتند از:
Harpercollins publishers
Australia
Canada
children's book

- سایر موارد: از دیگر بخشهای شركت رسانه‌ای عظیم مرداك می‌توان به "myspace "، گروه NDS " و "myspace " كه خود شامل بیش از 25 شبكه خبری، اینترنتی و ... است، اشاره كرد.

2- داوجونز: شركت "داوجونز " كه از اول آگوست 2007 با مبلغ 5 میلیارد دلار تحت مالكیت مرداك درآمد، در سال 1882 توسط "چارلز داو "، "ادوارد جونز " و "چارلز برگسترسر " تاسیس شد در سال 1889 اقدام به انتشار روزنامه "وال استریت ژورنال " كرد كه پرفروش‌ترین نشریه اقتصادی جهان به شمار می‌رود، تیراژ كنونی آن بالغ بر 2 میلیون نسخه است.
این شركت دارای 7 هزار كارمند و چندین گروه رسانه‌ای دیگر است كه برخی از آنها عبارتند از:
- گروه رسانه‌ای بازارهای مصرفی:‌ این مجموعه شامل 12 رسانه در نقاط گوناگون دنیاست كه برخی از آنها عبارتند از:
* the wall street journal
* the wall street journal europe
* the wall street journal asia
* the wall street journal sunday
* the wall street journal radio network
* Barrons
* Mardet watch

- گروه رسانه‌ای بازرگانی: شامل 6 رسانه است كه برخی از آنها عبارتند از:
* Dow yones newswires
* factiva
* Dow yones finacial
* Information services

3- سایر رسانه‌های مرداك:
رسانه‌های تحت مالكیت روپرت مرداك بسیار فراتر از موارد ذكر شده در شركت اصلی اویعنی «نیوزكور پورشین» است. طبق یك آمار نسبتا دقیق در سایت Ketupa.net مرداك مالك یا دارنده بخشی بالغ بر 300 رسانه مشهور جهان است. این رسانه‌ها در طبق گسترده ای شامل: شركت‌های انتشاراتی، شبكه‌های ماهواره‌ای و تلویزیونی، مجلات، شركت‌های فیلمسازی، روزنامه‌ها، رادیو، شركت‌های چند رسانه‌ای و... است.
تصاحب این تعداد رسانه كه با روزنامه كوچك «آدلاید نیوز» در استرالیا شروع شد سراسر پهنه گیتی را در برمی‌گیرد.
مرداك هیچ وقت از سلطه بر رسانه‌های كشورهای دیگر غافل نمانده و حضور او در كشورهای زیر محسوس است: او در آلمان با خرید 66 درصد از TMS و 24 درصد premiere world ،در فرانسه با خرید 13 درصد tv berizh ، در ایتالیا با skytialia ، در قاره آسیا با star tv ، در كشورهایی مانند چین، ژاپن و كانادا با ctv sportsnet در هند با چندین كانال كابلی و ماهواره‌ای، در اندونزی با film indonseia و indiovision ،‌ در آمریكای لاتین با چندین شبكه ماهواره‌ای، در فیجی با 3 روزنامه، در گینه نو با post courier ، در سوئد، دانمارك و هلند با شبكه‌های رادیویی، در كشورهای اروپای شرقی مانند بلغارستان، جمهوری چك ، لهستان، رومانی، اوكراین در اسرائیل با news autdoor israel تسلط بلامنازعی بر رسانه‌های دنیا دارد.
چند وقت پیش نیز کانالی در افغانستان تاسیس نمود و حالا نوبت به ایران رسیده است.

مرداک حقیقتاً یک امپراطور جهانی است. طبق اظهارات هفته نامه اشیاویک وی بعنوان چهارمین فرد قدرتمند در قاره آسیا به شمار می‌آید.
دارایی کل نیوزکرپ (برآورده شده در ماه مارس 1998) به 2/33 میلیارد دلار و سالانه بر13 میلیارد دلار بالغ می‌شد. مرداک درسال 1997 اعلام نمود که سهام خانوادگیش درنیوزکرپ به فرزندانش تعلق پیدا می‌کند. با اینکه 2/36 درصد از کل سهام شرکت به مرداک تعلق دارد. با اینحال نیوزکرپ این امپراطوری عظیم، «شرکت روپرت مرداک» است.
اکنون فاکس یا به طور کامل یا بخش قابل توجهی از بیست و سه شبکه رادیو-تلویزیونی ایالات متحده را دراختیار دارد و درحال حاضر در پخش برنامه‌های ورزشی رتبه نخست را احراز کرده است. چون تاکنون موفق شده است امتیاز و نمایندگی پخش بیست رویداد قابل توجه ورزشی درسراسر ایالات متحده را انحصاری خریداری کند. شهرت دیگر شبکه‌های فاکس شیوهای تلویزیونی‌اش است. مرداک با تملک "دایرک تی وی" تعداد کانالهای تلویزیونی به خصوص تبادل داده‌هایش را به بیش از صدکانال رسانده است. دارایی‌های ماهواره‌ای و کابلی او از سی مورد گذشته است و نیمی از سهام تلویزیون کابلی نشنال جئوگرافیک از آن اوست. جالب اینکه بخشی از مالکیت رقیب نشنال جئوگرافیک یعنی شبکه کابلی «ان بی سی» از جنرال الکتریک را نیز بدست آورده است.
مرداک خارج از ایالات متحده در بریتانیا، بیست و هشت کانال تلویزیونی دارد که هشت مورد آن سرمایه‌گذاری مشترک است با پارامونت، نیکلودئون و سایر پخش کنندگان برنامه‌های تلویزیونی در بریتانیا.
مرداک صاحب دو شرکت خدماتی در آلمان، شانزده شرکت در استرالیا، یک شرکت در کانادا و شش شرکت در هندوستان است و سهامی در یک ایستگاه ایتالیایی، دو اندونزیایی، دو ژاپنی و هشت ایستگاه آمریکای لاتین دارد.
او درایالات متحده هشت مجله دارد که یکی از آن‌ها هفته نامه محافظه‌کاری به سردبیری ویلیام کریستول است که اطلاعات سیاسی لازم را در اختیار سیاستگذاران جورج بوش درکاخ سفید قرار می‌دهد.
نیوزکورپوریشن صاحب انتشارات هارپرکالنیز است که بیست و شش چاپخانه دارد بعلاوه انتشارات ویلیام مارو و انتشارات آون که گردش مالی سالیانه‌اش بیش ازیک میلیارد دلاراست.
در آسیا بزرگترین شبکه تلویزیونی به مورداک تعلق دارد این شبکه چهل کانال دارد که به هشت زبان، پنجاه و سه کشور را پوشش می‌دهد.

مرداک مردی چندچهره است. او هنوز روزنامه نیوز آو ورلد را منتشر می‌کند که به مسائل جنسی می‌پردازد و هنوز پرتیراژترین رسانه چاپی بریتانیاست. با این وصف مرداک صاحب انتشارات «واندروان» هم هست که بالاترین تیراژ چاپ انجیل را درایالات متحده دارد.
بقول بن باگدیکیان، جای شگفتی است اگر مورداک مورد بخشایش قرار نگیرد. چون تیراژ «نیوز آو ورلد» که مملو از تصاویر زنان برهنه است فقط چهارمیلیون است، درحالیکه انتشارات واندروان او سالانه هفت میلیون نسخه انجیل چاپ می‌کند.
مرداك در تعدادی از مهمترین سازمان های یهودی که برای او احترام خاصی قائلند، فعالیت دارد. این سازمان ها که لری سیلوراستین ، فرانک لوی (کماندوی چکسلواکی الاصل سابق ارتش اسرائیل) و لوئیس ام.ایزنبرگ در آنها سمت های مهمی دارند، شامل لیگ ضدافترا، اتحادیه استیناف یهودی و موزه یهود در نیویورک - مرکز یادبود قربانیان کوره های آدم سوزی - است.
روپرت مرداک که درمیان کارکنانش به «کی،آر.ام» معروف است، شاید شاخص‌ترین تاجر جهان باشد که نفوذ و قدرتش فقط با منافع و جاه طلبی جور می‌آید. «واشنگتن پست» او را سزاوار لقب «وزیر مسلم ارتباطات در دهکده جهانی» دانست. درجاهای دیگر لقب «سلطان شیطانی رسانه‌ها» به مرداک داده‌اند. «ویلیام شاوکراس» نویسنده کتاب «روپرت مرداك : امپراتور رسانه‌ای» به این نتیجه می‌رسد که او یکی از پرقدرت ترین مردان روی زمین است. سخن مبین شماره امروز روزانه را با بخشهایی از این کتاب به پایان می رسانم:

«امروز شاید نام روپرت مرداك از آشناترین و تكراری‌ترین نام‌های جهان اعجاب‌انگیز رسانه‌ها باشد كه می‌توان ادعا كرد گستره آن به حدی از وسعت رسیده كه تمامی دنیا را در بر گرفته است. شهرت او مانند قماربازی است كه حدس زدن حركت بعدی‌اش عملا غیرممكن است. دزد دریایی قابلی كه صرفا به قوانین وضع‌شده خود عمل می‌كند و نیك می‌داند كه رسانه‌ها به عنوان راهبران نظریه جهانی‌سازی هیچ قدرتی را نیرومندتر از خود نمی‌دانند. آنها هیچ ارزش و اعتباری برای مرزهای قراردادی جغرافیایی كشورها و قاره‌ها قائل نیستند و به راحتی می‌توانند میكی ماوس را به فرانسه ببرند و سرمایه‌داری غربی را به كشور چین تحمیل كنند و شبكه سی‌ان‌ان را به حیاط خلوت حكام دیكتاتور جهان گسیل دارند.»
برچسب ها: رابرت مورداک، فارسی1، مدیا، رسانه، تله، ضعف،
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 12 خرداد 1390 توسط امیر داودی

قالب وبلاگ